Wspomaganie rozwoju dziecka w spektrum autyzmu : poradnik dla rodziców i terapeutów / Małgorzata Mikołajczyk. –  Wyd. 2. – Warszawa : Difin, 2023. – ISBN 978-83-8270-159-3

Autorka publikacji jest oligofrenopedagogiem i prowadzi terapie odmienności rozwojowych w spektrum autyzmu. W kolejnym wydaniu tego tytułu uzupełniła wiedzę o nowe informacje w zakresie problematyki autyzmu. Książka ma formę poradnika do pracy z osobami autystycznymi. W pierwszym rozdziale przedstawiła charakterystykę odmienności rozwojowych w autyzmie dziecięcym. Podała kryteria diagnostyczne autyzmu, charakterystykę stanów ze spektrum autyzmu opartą na kryteriach diagnostycznych ICD-10. Triada autystyczna. Zwróciła uwagę na objawy w pierwszych latach życia dziecka, które mogą być sygnałem odmienności rozwojowych w spektrum autyzmu i w zespole Aspergera. Następnie na podstawie swoich doświadczeń w pracy terapeutycznej z dziećmi autystycznymi opisała zasady pracy i metody terapeutyczne dostosowane do odmienności rozwojowych we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka. Ostatni rozdział przestawia analizy indywidualnych przypadków: chłopca z zaburzeniami przystosowania społecznego – rozwój intelektualny z pogranicza normy, chłopca autystycznego z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, dziewczynki z trudnościami przystosowania społecznego, rozwój intelektualny w normie. Publikacja przeznaczona jest dla pedagogów, psychologów, terapeutów-rewalidatorów, psychologów-terapeutów, rodziców i opiekunów dzieci autystycznych, studentów pedagogiki specjalnej i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz ośrodków interwencji.