Trauma u młodzieży : konsekwencje i uwarunkowania / Magdalena Kobylarczyk-Kaczmarek, Nina Ogińska-Bulik. – Warszawa : Difin, 2023. – ISBN 978-83-8270-183-8

Książka skierowana jest do rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży po do świadczeniach traumy oraz terapeutów w tym zakresie. Autorki publikacji są specjalistkami w zakresie psychologii zdrowia i stresu, problematyki traumy dzieci i młodzieży i opracowały narzędzia pomiaru w tych badaniach. Pierwszy rozdział podaje podstawowe informacje w zakresie traumy: definicje i klasyfikacje traumy, charakterystykę zdarzeń traumatycznych i ich rozpowszechnienia, negatywne i pozytywne skutki ekspozycji na traumę u osób dorosłych, współwystępowanie negatywnych i pozytywnych skutków doświadczeń traumatycznych. W drugim rozdziale opisano doświadczenia zdarzeń traumatycznych przez dzieci i młodzież. Następnie autorki opisały czynniki warunkujące występowanie negatywnych i pozytywnych skutków doświadczeń traumatycznych: uwarunkowania sytuacyjne i uwarunkowania podmiotowe. Na zakończenie pracy przedstawiły własne badania w zakresie psychospołecznych uwarunkowań negatywnych i pozytywnych skutków traumy wśród młodzieży. Z publikacji mogą skorzystać studenci psychologii, medycyny, zdrowia publicznego oraz studiów podyplomowych z zakresu interwencji kryzysowej i psychotraumatologii.