Z drugiej strony!  – to hasło będzie towarzyszyć Festiwalowi Literatury dla Dzieci, który po raz jedenasty odbędzie się w Gdańsku (8-13 października) i Krakowie (12-16 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi twórcami książek dla dzieci i młodzieży, pokazy filmowe, spektakle, spacery, koncerty, a także konferencja dla nauczycieli/ek i bibliotekarzy/ek, na którą zapisy prowadzi nasza biblioteka. Szczegóły poniżej.

plakat promujący festiwal literatury dla dzieci

UWAGA! Brak wolnych miejsc. Rejestracja zakończona. Proponujemy zapisy na listę rezerwową na adres: wspomaganie@pbp.gda.pl.

Konferencja „O gustach się dyskutuje!” odbędzie się 10 października 2024 w godz. 09.00–14.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy Targu Rakowym 11 w Gdańsku (Kunszt Wodny). Do udziału zapraszamy zainteresowanych tematem nauczycieli/ki oraz bibliotekarzy/ki. Na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Zapisy trwają do 9 października 2024. Regulamin udziału w Festiwalu Literatury dla Dzieci oraz klauzulę informacyjną znajdziesz tutaj.

Program konferencji:

9.00 – 9.45      Luīze Pastore: Radość z gry: czy można połączyć piłkę nożną i czytanie?

9.45 – 10.30    Joanna Olech: Folk&roll czyli książkowe przeboje dla młodych

10.30 – 11.15   Anna Kaźmierak: Czy sztuka ludowa jest kolorowa? O jakiej wsi opowiadać dzieciom w książkach i bibliotekach

11.15 – 11.45    Przerwa kawowa

11.45 – 12.30   Edyta Plich: Czy czytanie broni się w dobie AI? Alternatywna Lista Lektur jako odpowiedź na potrzeby dzieci i młodzieży

12.30 – 13.15   Eliza Pieciul-Karmińska: Z szuflady braci Grimm i nie tylko, czyli co o kanonie literackim powinni wiedzieć dorośli

13.15 – 14.00  Boguś Janiszewski: Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?

Chcesz dowiedzieć się więcej o wystąpieniach? Ich opisy możesz przeczytać klikając w ten link.

Każdej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci towarzyszy hasło przewodnie, w tym roku przyjrzymy się literaturze Z DRUGIEJ STRONY „To niby tylko hasło, ale traktujemy je bardzo poważnie, myśląc o nim jednocześnie w przenośni i dosłownie. Chcemy się przyjrzeć światu świeżym okiem, bo przecież rzeczy nie zawsze są tym czym się zdają na pierwszy rzut oka, a przynajmniej nie tylko tym. Podobnie zresztą z literaturą, która niby jest o pieskach, Muminkach i czarownicach, a tak naprawdę traktuje o rzeczach fundamentalnych i ostatecznych. No a z drugiej strony (co za przydatny zwrot), interesują nas wszystkie strony, nie dyskryminujemy, przyglądać się będziemy też tej pierwszej, trzeciej, czwartej, i wszystkim kolejnym i wcale nie boimy się tego, że nam się pogubią, czy że pomylimy kolejność, bo one wszystkie przecież są porządnie zszyte i trzymane w pewnych objęciach okładki. Słowem zapowiada Festiwal jak nigdy dotąd. Mówię to, rzecz oczywista, całkowicie bezstronnie.” – wyjaśnia Szymon Kloska, kurator Festiwalu.

Na festiwal do Gdańska zaprasza organizator – Fundacja Burza Mózgów oraz Instytut Kultury Miejskiej. Nasza biblioteka jest jednym z partnerów wydarzenia. Program całego festiwalu oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej organizatora.

Zobacz również

#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie