Za nami pierwsze spotkanie autorskie w tym roku, które zorganizowaliśmy w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne”. Gościem naszej biblioteki był ilustrator i rysownik Daniel De Latour, który dał życie słynnym i lubianym skarpetkom z książek Justyny Bednarek.

widok na całą salę i wszystkich uczestników spotkania

Wydarzenie przyciągnęło blisko 100 uczniów z województwa pomorskiego, którzy mieli okazję poznać kulisy pracy w zawodzie ilustratora. Artysta pokazał i opowiedział o pierwszej zilustrowanej przez siebie książce „Dzień z Edwardem”, która pokazuje historię skunksa. Ponadto uczestnicy mieli okazję poznać mniej znane książki, przy których tworzeniu brał on udział. Była to między innymi „Ilustrowana księga łemkowskich przygód” czy „O srebrnej łyżce”. Nie zabrakło również opowieści o niespodziewanym fenomenie serii książek Justyny Bednarek „Niesamowite przygody skarpetek”, które zdobyły kilka nominacji i nagród literackich, a jedna z nich stała się lekturą szkolną. Co więcej, De Latour zdradził, że powstaje serial animowany na podstawie tych książek oraz wyświetlił jego pierwszy zwiastun. Ponadto pokazał szkice postaci do nowej książki, nad którymi aktualnie pracuje.

Daniel De Latour

pokaz zwiastunu bajki o skarpetkach

widok na całą salę i wyświetlone szkice do nowej książki

Podczas spotkania była także okazja do zadawania pytań. Uczniowie byli żywo zainteresowani i chętnie dopytywali się o szczegóły związane z ilustratorstwem i nie tylko. Lista pytań była długa i ciekawa. Publiczność zapytała między innymi o to, czym zajmowałby się De Latour, gdyby nie ilustrował książek; jak zacząć karierę w tym zawodzie i czy trzeba ukończyć specjalną szkołę; w jaki sposób artysta pracuje i jakich programów do tego używa; jaki jest średni czas powstawania ilustracji do całej książki czy która ze zilustrowanych przez niego książek jest tą ulubioną. Oczywiście na koniec każdy chętny mógł również otrzymać autograf od ilustratora.

Daniel De Latour

Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027.

kolejka po autografy

De Latour dający autografy

De Latour wypisujący autograf

De Latour rysujący plakat z dedykacją dla naszej biblioteki