Misją Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku

jako placówki oświatowej  służącej rozwojowi Pomorzan, jest zapewnienie dostępu do zbiorów i źródeł informacji o charakterze edukacyjnym nauczycielom, a także  wszystkim, którzy pragną kształcić się ustawicznie i poszerzać swoją wiedzę. Biblioteka promuje czytelnictwo a także wspiera wszechstronnie pracę placówek edukacyjnych.

Loader
Loader

Swą misję spełniamy poprzez:

  1. gromadzenie, opracowywanie, ochronę, przechowywanie i udostępnianie użytkownikom materiałów bibliotecznych, w tym dokumentów piśmienniczych, zapisów obrazu i dźwięku oraz zbiorów multimedialnych, obejmujących głównie:
    • literaturę z zakresu pedagogiki i nauk pokrewnych, w języku polskim i w językach obcych,
    • publikacje naukowe i popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy objętych ramowymi planami nauczania,
    • literaturę piękną i dzieła klasyki światowej oraz książki z zestawu lektur dla ucznia,
    • piśmiennictwo z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej,
    • programy nauczania i podręczniki szkolne,
    • materiały dotyczące problematyki oświatowej regionu,
  2. prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej,
  3. prowadzenie działalności instrukcyjno-metodycznej,
  4. organizowanie i wspomaganie doskonalenia zawodowego pracowników bibliotek pedagogicznych i szkolnych,
  5. wspomaganie procesu samokształcenia za pomocą dostępu do tradycyjnych i elektronicznych źródeł wiedzy,
  6. inspirowanie i promowanie edukacji czytelniczej i medialnej, regionalnej i europejskiej,
  7. prowadzenie działalności dydaktycznej i kulturalnej,
  8. popularyzowanie wiedzy z zakresu biblioterapii,
  9. promowanie i popularyzowanie zbiorów i usług bibliotecznych,
  10. prowadzenie działalności badawczej i wydawniczej,
  11. współpracę w ramach ogólnokrajowej sieci bibliotek pedagogicznych,
  12. współpracę z bibliotekami publicznymi, naukowymi i innymi instytucjami kultury,
  13. współpracę z uczelniami wyższymi oraz placówkami doskonalenia nauczycieli,
  14. organizowanie praktyk zawodowych dla studentów i słuchaczy przygotowujących się do zawodu nauczyciela bibliotekarza.

 

Historia Biblioteki

2 czerwca 1946

Rozpoczęcie działalności biblioteki pedagogicznej na Wybrzeży Gdańskim – Okręgowej Biblioteki Pedagogicznej w Sopocie. Założycielem był wizytator bibliotek w Kuratorium Okręgu Szkolnego Gdańskiego Kazimierz Jasiulaniec.

1951

Placówka zyskuje status Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

1973

Od września dyrektorem PBW zostaje dr Maria Etmańska.

1975

PBW ma 9 filii terenowych: w Gdyni, Sopocie, Tczewie, Wejherowie, Pucku, Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie, Kartuzach i Pruszczu Gdańskim.

1976

Z okazji 30-lecia swego istnienia, biblioteka otrzymała imię Gdańskiej Macierzy Szkolnej.

1992

Następuje komputeryzacja biblioteki. Informacje o zbiorach zwartych, audiowizualnych, czasopismach oraz zasobie bieżącej bibliografii edukacyjnej czytelnicy uzyskują z katalogów komputerowych za pośrednictwem terminali.

1993

Włączenie PBW do nowo powstałej placówki oświatowej: Centrum Edukacji Nauczycieli. Dotychczasowy dyrektor PBW – Maria Etmańska zostaje wicedyrektorem CEN do spraw PBW w Gdańsku.

1996

PBW obchodzi 50-lecie istnienia. W ramach obchodów zorganizowany został m. in. konkurs na ekslibris biblioteki (zobacz prace nagrodzone) oraz opublikowany informator o bibliotece.

1999

Wyłączenie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku ze struktury Centrum Edukacji Nauczycieli i przywrócenie jej pełnej samodzielności organizacyjnej. Dyrektorem placówki została Łucja Ćwiok, długoletni pracownik Biblioteki.

2001

2004

Zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Od 25 maja funkcję tę objęła Małgorzata Kłos, która uprzednio zajmowała stanowisko zastępcy dyrektora.

2005

Biblioteka była współorganizatorem ogólnopolskiego konkursu ortograficznego „Ortofrajda – Wielkie Malowanie Ortogarfii”, którego finały kolejnych edycji miały miejsce podczas Bałtyckich Festiwali Nauki.

2006

Uroczysta sesja z okazji 60. rocznicy powstania biblioteki. Otwarcie Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej.

2007

Kolejny etap komputeryzacji biblioteki – skanowanie kartkowych katalogów alfabetycznych filii i sukcesywne udostępnianie ich w internecie.

2008

Czytelnicy PBW oraz filii uzyskali możliwość korzystania z katalogu on-line biblioteki.

2009

PBW zostaje partnerem projektu Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, a także zakupuje nowy system Virtua.

2010

Rozpoczęcie czynnej współpracy z katalogiem centralnym polskich bibliotek naukowych i akademickich NUKAT, uczestnicząc we współkatalogowaniu publikacji gromadzonych przez polskie biblioteki.

2011

Obchody 65-lecia istnienia instytucji.

2012

Fundacja Regionalnych Inkubatorów Przedsiębiorczości przyznaje PBW wyróżnienie Pozytywista roku 2011 w kategorii „Kultura i sztuka” za współuczestnictwo w projekcie Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.

2013

Powstaje Sieć Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy, której cykliczne spotkania są prowadzone zarówno w placówce macierzystej w Gdańsku, jak i we wszystkich filiach.

Instytucja otrzymuje honorową odznakę „Przyjaciela Osób z Autyzmem”, przyznaną przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku, za udział w projekcie współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS Wsparcie dla Autyzmu II.

2014

Współpraca przy organizacji XIV Forum Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, które odbyło się w dniach 10-11 maja pod hasłem Biblioteki szkolne tradycją i przyszłością kultury narodowej.

2016

Biblioteka po raz pierwszy przygotowuje i przeprowadza w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Konkurs Nauczyciel Pomorza w ramach Realizacji Regionalnego Programu Strategicznego (RPS). Konkurs jest organizowany co roku, również obecnie. Więcej informacji tutaj.

Otrzymuje również tytuł „Ambasadora Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych w Edukacji” za udział w Konkursie Szkoła na czasie, e-podręczniki w klasie, który był organizowany przez MEN z udziałem ORE w Warszawie.

Odbyły się także uroczyste obchody 70-lecia PBW w Gdańsku.

2017

I Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa „Sztuczna inteligencja: nadzieje – wyzwania – perspektywy” na Politechnice Gdańskiej w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”. Obecnie to już nie tylko konferencja, ale również spotkania autorskie i warsztaty dziedzinowe. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Uroczyste otwarcie po remoncie Wydziału Udostępniania Zbiorów w Gdańsku w nowej aranżacji według projektu cenionego gdańskiego architekta dr. Hab. Jana Sikory.

2021

Uroczyste obchody 75-lecia działalności Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

2022

Zmiana nazwy biblioteki na Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną w Gdańsku oraz wprowadzenie nowej identyfikacji wizualnej instytucji.

1 września 2024

Zmiana dyrektora PBP w Gdańsku. Małgorzata Kłos po 20 latach na stanowisku dyrektora PBP odchodzi na emeryturę. Nowym dyrektorem zostaje Justyna Malinowska, wieloletni pracownik biblioteki.

grudzień 2024

Loader
#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie