Wspomaganie rozwoju wcześniaków za pomocą zabawek terapeutycznych 3D : poradnik dla rodziców i terapeutów / Małgorzata Wójtowicz-Szefler. – Warszawa : Difin, 2023. – ISBN 978-83-8270-268-2

Autorka jest psychologiem, specjalistą wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i wczesnej interwencji z wykorzystaniem metod neurofizjologicznych oraz terapeutką integracji sensorycznej. Książka w formie poradnika skierowana jest do rodziców, terapeutów i opiekunów wcześniaków. Zawiera scenariusze zajęć terapeutycznych z pomocą zabawek drukowanych na drukarce 3D dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości rozwojowych wcześniaków. Pierwszy rozdział wprowadza w zagadnienie rozwoju wcześniaka i zawiera opis specyficznych aspektów rozwoju psychofizycznego dziecka urodzonego przedwcześnie. Następnie zwrócono uwagę na rolę dobrej diagnozy w rozwoju dziecka, która jest podstawą do pracy terapeutycznej. Opisano m.in. funkcjonalną teorię rozwoju umysłowego opracowaną przez J. Piageta i możliwości wykorzystania w diagnozie narzędzi do oceny poziomu rozwoju małego dziecka. Przedstawiono wybrane metody wczesnego wspomagania rozwoju, które można wykorzystać do zajęć terapeutycznych z zabawkami drukowanymi na drukarce 3D. W dwóch kolejnych rozdziałach podkreślono rolę rodziców oraz terapeutów we wspomaganiu rozwoju wcześniaków i innych dzieci z niepełnosprawnościami. Omówiono kompetencje rodziców w zakresie tworzenia relacji emocjonalnej wcześniaka z rodzicami i generowania zaangażowania dziecka w trakcie zabawy. Pokazano rolę terapeuty w organizowaniu procesu wspomagania rozwoju dziecka. Na zakończenie podano scenariusze do pracy terapeutycznej z wykorzystaniem zabawek 3D z dziećmi z zaburzeniami rozwoju ruchowego, SI, z opóźnieniami w rozwoju lub z niepełnosprawnością intelektualną, problemami emocjonalnymi. Książka jest też skierowana do studentów psychologii, pedagogiki i logopedii.