Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Niech dzieci będą wolne”… Maria Montessori – prekursorka współczesnej pedagogiki dziecięcej, prezentującej książki i artykuły z czasopism ze zbiorów naszej biblioteki.

Maria Montessori – niezwykła kobieta, pełna pasji i odwagi w jej realizowaniu, wyprzedzająca swój czas, nie ulegająca konwenansom, pierwsza lekarz psychiatra z tytułem doktora we Włoszech, samotna matka. Obserwacja dziecięcych pacjentów, ich rozwoju, sposobu poznawania świata, spowodowała porzucenie przez Nią medycyny na rzecz pedagogiki. Opracowana przez Marię Montessori ponad 100 lat temu nowatorska metoda edukacyjna, odwołująca się do wiedzy z psychologii rozwojowej dziecka, dostrzegająca podmiotowość i indywidualność uczniów, była przełomem w pedagogice. Od lat 90-tych XX wieku zdobywa w Polsce powiększające się grono zwolenników. Powstają kolejne przedszkola i szkoły oparte na jej założeniach, które są chętnie wybierane przez rodziców chcących zapewnić dziecku wszechstronny rozwój i szczęśliwe dzieciństwo.

Dziękujemy także Polskiemu Stowarzyszeniu Montessori za otrzymane materiały informacyjne.

Wystawa dostępna na parterze obok Wypożyczalni.

zdjęcie wystawy z plakatem