W ostatnich tygodniach w naszej bibliotece pojawiło się sporo nowości. Jedną z nich jest odświeżona wystawa dotycząca Gdańskiej Macierzy Szkolnej, której imię nosi nasza biblioteka.

Głównym punktem aranżacji nowej wystawy jest fototapeta, która przedstawia zdjęcie uczniów klasy V c Gimnazjum Polskiego Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku (ze zbiorów BG PAN ; fot.: Roman Wyrobek). Ponadto w sześciu gablotach znajdują się eksponaty opowiadające historię działalności Gdańskiej Macierzy Szkolnej, jej placówek, a także mówiące o pamięci o tej ważnej dla edukacji organizacji.

zdjęcie całej wystawy

Dodatkowo jako ciekawostka i wstęp do wystawy opisane są dwa Wolne Miasta Gdańsk. Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem jest Wolne Miasto, które funkcjonowało w okresie międzywojnia. Jednak na początku XIX w., w latach 1807-1814 Gdańsk również był Wolnym Miastem. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej wystawie.

zbliżenie na gabloty

Wystawa zlokalizowana jest na pierwszym piętrze budynku. Można się tam dostać schodami od głównego wejścia do biblioteki. Serdecznie zapraszamy do jej odwiedzania w godzinach otwarcia biblioteki!

gablota Gdańska Macierz Szkolna