Za nami uroczysty wernisaż wystawy „Wielopokoleniowa i wielokulturowa twórczość Zbigniewa Żakiewicza”. W wydarzeniu wzięło udział blisko 50 osób.
Do 30 czerwca 2025 w naszej bibliotece na poziomie wypożyczalni można oglądać wystawę poświęconą twórczości Zbigniewa Żakiewicza. Był on nie tylko pisarzem, prozaikiem czy eseistą, ale także pracownikiem naukowo-dydaktycznym UG oraz mieszkańcem dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. W swojej bogatej twórczości podejmował różnorodną tematykę, w tym wątki: życia społecznego, religijnego, świata polskiej kultury oraz kwestie tożsamości narodowej. To również laureat licznych nagród za twórczość literacką, m.in. takich jak Nagroda Fundacji im. Kościelskich, Pomorska Nagroda Artystyczna, Nagroda Wojewody Gdańskiego za twórczość literacką czy Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za całokształt twórczości literackiej. Został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz uhonorowany Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem Księcia Mściwoja II, Medalem 25-lecia Solidarności.
Podczas spotkania inaugurującego wystawę dr Maciej Żakiewicz – historyk i syn pisarza opowiadał o twórczości ojca oraz zaprosił do podzielenia się swoimi wspomnieniami i anegdotami obecnych na sali przyjaciół ojca. Wśród nich pojawili się: Bogusław Żyłko, Krzysztof Dowgiałło, Jerzy Kiszkis, Grażyna Kilarska oraz Krzysztof Mądrych. Odbyła się również projekcja filmu przygotowanego przez jednego z nich, który opowiadał o twórczości, duchowości i literackich inspiracjach Zbigniewa Żakiewicza. Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie, a także dr Maciejowi Żakiewiczowi za wielomiesięczną współpracę w zakresie przygotowania nie tylko wernisażu, ale również całej wystawy.
W ramach wystawy można obejrzeć książki z szerokiego dorobku literackiego pisarza, w tym powieści, prozę wspomnieniową, eksperymentalną, szkice literackie, zbiory opowiadań czy utwory dla dzieci. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia oraz osobiste przedmioty, takie jak okulary czy wieczne pióra Zbigniewa Żakiewicza. Ponadto zwiedzający mogą zapoznać się z artykułami dokumentującymi zaangażowanie pisarza w życie literackie i kulturalne Wybrzeża i Kaszub. Warto także zwrócić uwagę na ilustracje książek autorstwa Ryszarda Stryjca czy Józefa Wilkonia.