Nasza biblioteka jest partnerem akcji O, Choroba! Miesiąc z ISKIERKĄ, której celem jest popularyzacja wiedzy o chorobach nowotworowych, zwrócenie uwagi na społeczny aspekt doświadczenia choroby onkologicznej u dzieci i młodzieży oraz ich bliskich.

W ramach akcji nabyliśmy do swoich zbiorów (również do filii) egzemplarze książki-cegiełki „O, Choroba!” Bogusia Janiszewskiego i Maksa Skorwidera. To publikacja dla młodych czytelników, która w komiksowej i często dowcipnej formie zachęca do rozmowy na temat raka, pozwalając zrozumieć zarówno samą chorobę, jak i chorego.

Dochód ze sprzedaży książki jest przekazywany na rzecz Fundacji ISKIERKA, która od 17 lat pomaga dzieciom z chorobą nowotworową i ich rodzinom. To, co jest najczęstszym problemem, poza procesem leczenia, to poczucie osamotnienia i wykluczenie społeczne. Pomimo empatii i chęci pomocy ze strony najbliższego otoczenia, często dotyka ich brak zrozumienia, wiedzy oraz ogromnego lęku przed rozmową. Dlatego fundacja m.in. uruchomiła portal wiedzy onkorodzice.pl czy serię filmów na YouTube i podcastów z serii ONKOPORADNIK z zakresu wsparcia psychologicznego.

Na zakończenie akcji zapraszamy wszystkie chętne biblioteki oraz nauczycieli do uczestnictwa w webinarze „Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o chorobach?” z twórcami książki. Będziemy rozmawiać o tym, jak komunikować się i słuchać dzieci, które doświadczyły (lub też będą doświadczać) choroby onkologicznej w swoim otoczeniu. Spotkanie zaplanowane jest na 26.10, na godz. 18:00 na portalu Onkorodzice.pl. Na webinar można zarejestrować się pod tym linkiem.

Zobacz również

#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie