26 października 2024 na Politechnice Gdańskiej odbyła się VIII Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało „Sztuczna inteligencja – szansa na rozwój czy zagrożenie”.
Ta edycja konferencji była wyjątkowa pod wieloma względami. Przede wszystkim dlatego, że po raz ostatni PUKN odbyła się jesienią. Kolejne edycje są zaplanowane na okres wiosenny. Ponadto na wydarzeniu pojawili się wyjątkowi goście: Wiceprzewodniczący podkomisji stałej ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmu w Sejmie poseł Łukasz Osmalak, Marszałkini Województwa Pomorskiego Agnieszka Baranowska, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Gdańsku Jerzy Wiśniewski, Prorektorka ds. studenckich dr Barbara Wikieł, prof. PG, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Adam Krawiec oraz przedstawicielka Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Dorota Granoszewska-Babiańska.
Podczas uroczystego rozpoczęcia konferencji do zebranych uczniów i uczennic z województwa pomorskiego przemówił także Daniel Cieślak – prelegent I, II i III edycji PUKN, student Politechniki Gdańskiej oraz przewodniczący Koła Naukowego Medical Intelligence Lab. Opowiedział o tym, jak uczestnictwo w PUKN wpłynęło na jego życie oraz o tym, w jaki sposób jego droga naukowa i zawodowa, którą obecnie podąża, jest połączona z jego pierwszym wystąpieniem na konferencji. Podzielił się także z zebranymi w auli kilkoma cennymi wskazówkami.
Oprócz wystąpień przygotowanych przez uczniów, uczestnicy PUKN mogli posłuchać ciekawych wykładów nauczycieli akademickich. Wykład inauguracyjny „Matrix: Revealed – macierze odczarowane. Od układów równań do sztucznej inteligencji” poprowadził dr hab. inż. Piotra Szczuko, prof. PG. Z kolei w ramach paneli dziedzinowych wykłady wygłosili dr inż. Bartłomiej Cieślik, dr hab. Krzysztof Kornacki, prof. UG oraz ponownie dr hab. inż. Piotra Szczuko, prof. PG.
Jak co roku, moderatorzy paneli dziedzinowych wyłonili najlepsze wystąpienie. Ich autorzy otrzymali kartę podarunkową do sklepu MediaMarkt w wysokości 750 zł. Poniżej przedstawiamy listę wyróżnionych uczniów:
- „AI – narzędzie walki z antybiotykoopornością” Mikołaja Stachowiaka z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni (nauki biologiczno-chemiczne)
- „W poszukiwaniu przyjaciela, czyli o relacjach i Sztucznej Inteligencji” Matyldy Konopki z II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Pniewskiego w Gdańsku (nauki humanistyczne)
- „Chat GPT a edukacja w szkołach średnich” Nikoli Pirch i Wiktorii Wantoch-Rekowskiej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie (nauki techniczne)
Dodatkowo został wyłoniony najlepszy poster naukowy – „Cyfrowa Dekada” autorstwa Grzegorza Górskiego z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni. Jego autor również otrzymał kartę podarunkową do sklepu MediaMarkt w wysokości 500 zł.
Podczas przerwy między wykładami, na dziedzińcu Heweliusza, uczniowie mogli zapoznać się ze stoiskami przygotowanymi przez studenckie koła naukowe oraz pomorskie uczelnie. W tym miejscu były również prezentowane wszystkie postery naukowe.
Kolejna, czyli IX Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa, zgodnie z nowym harmonogramem, odbędzie się już 5 kwietnia 2024 r. Do 2 listopada trwa głosowanie na jej temat przewodni. Serdecznie zachęcamy do niego wszystkich uczniów, którzy są zainteresowani uczestnictwem w nadchodzącej edycji. W końcu to właśnie dla Was powstaje to wydarzenie, więc chcemy, aby jego temat był dla Was atrakcyjny. Zagłosować można pod tym linkiem lub skanując poniższy kod QR.
Konferencja jest realizowana w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne” w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027.