Podczas tegorocznej edycji zgłębiać będziemy tajemnice ludzkiego ciała w ramach trzech paneli dziedzinowych:

1. biologiczno-chemicznego,
  2. nauk technicznych,
  3. nauk humanistycznych.

Jeśli chcielibyście zaprezentować się przed szerokim audytorium i wygłosić referat podczas konferencji naukowej, to zapraszamy do wysyłania zgłoszeń. Możecie również przygotować poster naukowy.

Konferencja odbędzie się 30 września 2023 r. na Politechnice Gdańskiej. Wydarzenie adresowane jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego.

Wasze wystąpienia lub postery powinny dotyczyć szeroko rozumianej tematyki ciała człowieka. W wyborze tematu mogą wam pomóc następujące zagadnienia:

– zjawiska optyczne towarzyszące widzeniu (dlaczego widzimy barwy, działanie narządu wzroku)
– jak słyszymy i odbieramy dźwięki? (w świecie dźwięków, fale dźwiękowe, ludzki głos, jak działa narząd mowy, ucho)
– elektryczność i magnetyzm w ciele człowieka
– ciało człowieka w stanie nieważkości
– złota proporcja a ciało człowieka
– krzyżówki genetyczne, genetyka, DNA
– mózg a uczenie się, pamięć, rodzaje pamięci
– co się dzieje z ciałem człowieka podczas snu
– procesy chemiczne zachodzące w organizmie człowieka (biosynteza białek, synteza tłuszczów, oddychanie tlenowe itp.)
– przemiana materii, transport krwi, jonów
– kanony piękna ciała na przestrzeni wieków
– rozwój i degeneracja ciała człowieka, starzenie się
– artystyczna deformacja ciała w sztuce (np. Picasso i okres kubizmu, Salvador Dali i surrealistyczne portrety, El-Greco i wertykalizm, Giuseppe Arcimboldo i manieryzm)
– sztuka jako autoterapia wobec choroby (np. Frida Kahlo)
– medycyna estetyczna.

Przed konferencją odbędą się warsztaty online, podczas których będziemy mówić o tym, jak występować publicznie, jak zrobić dobrą prezentację multimedialną oraz na co zwrócić uwagę przy pisaniu posteru.

W trakcie przygotowań do wystąpień i tworzenia posterów naukowych będziecie mogli wypożyczyć ze zbiorów Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku książki z zakresu tematyki konferencji, w tym nowości wydawnicze zakupione w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”.

Chęć czynnego uczestnictwa w wydarzeniu możecie zgłosić poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego (https://ankiety.pbp.gda.pl/index.php/489526?lang=pl). Uwaga! W tegorocznej edycji wprowadziliśmy zasadę, że zarówno wystąpienie jak i poster może mieć tylko jednego autora.

Do zgłoszenia potrzebny będzie temat referatu lub posteru (plakatu naukowego), jego abstrakt oraz imię i nauczyciela/opiekuna, który pomoże wam w przygotowaniach. Abstrakty są krótkimi streszczeniami tego, o czym będą wasze referaty lub postery. Powinny zawierać od 6 do 10 zdań. Zgłoszenia najlepiej ocenione przez moderatorów paneli dziedzinowych, otrzymają kwalifikacje do konferencji.

Terminarz:

do 8 maja – zgłoszenia abstraktów referatów i posterów,
do 21 maja – informacja o zakwalifikowaniu zgłoszonego referatu lub posteru,
do 9 września – przesłanie gotowego posteru w formacie pdf do wydruku w formacie B1 w orientacji pionowej
do 13 września – przesłanie prezentacji multimedialnej 15-minutowych wystąpień w programie PowerPoint

Organizatorami wydarzenia są: Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Informacji szczegółowych udziela:

Justyna Malinowska