26 listopada 2022 r. w ramach projektu „Zdolni z Pomorza” odbyła się VI Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa w gościnnych murach Politechniki Gdańskiej.
Obrady w ramach tegorocznej edycji konferencji toczyły się pod hasłem „Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty”. Ten interdyscyplinarny temat zainteresował ponad 300 uczestników przybyłych z całego województwa.
Uroczystego otwarcia dokonał dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Adam Krawiec, który przypomniał poprzednie edycje konferencji i podkreślił ich znaczenie w projekcie „Zdolni z Pomorza”.
Następnie głos, w imieniu Politechniki Gdańskiej, zabrała dr Barbara Wikieł, prof. PG, prorektor ds. studenckich. Ostatnim, jednak nie mniej ważnym, punktem części rozpoczynającej konferencję był wykład inauguracyjny pt. „Od Apollo do Artemis, czyli powrót ludzkości na Księżyc”, który wygłosił mgr Przemysław Rudź, popularyzator astronomii i muzyk.
Następnie każdy uczestnik konferencji miał możliwość dołączyć do wybranej przez siebie podczas rejestracji sesji dziedzinowej: z biologii, chemii, fizyki, matematyki/informatyki, nauk humanistycznych. W tematycznych panelach obok uczniów można było wysłuchać wystąpień naukowców: dr. Wojciecha Glaca, prof. UG w sesji biologicznej, dr. inż. Bartłomieja Cieślika w sesji chemicznej, mgr Bogny Pazderskiej w sesji dla fizyków, mgr Justyny Woroń w sesji dla matematyków i informatyków oraz prof. Krzysztofa Kornackiego, prof. UG w sesji humanistycznej. Pomorscy uczniowie opowiedzieli swoim koleżankom i kolegom m.in. o wpływie Słońca na zdrowie, o obecności tych dwóch ciał niebieskich w starożytnych wierzeniach, literaturze i sztuce. Ponadto uczestnicy konferencji mogli poznać tajemnice napędów rakietowych i lotów na Księżyc, a także dowiedzieć się jakie rośliny można wyhodować na srebrnym globie. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło aktualnego obecnie problemu globalnego ocieplenia.
Podczas przerwy między sesjami można było zapoznać się z ciekawie przygotowanymi przez uczniów posterami oraz stoiskami partnerów konferencji, uczelni, firm i studenckich kół naukowych. Na zakończenie konferencji prelegenci i autorzy posterów zostali uhonorowani dyplomami, upominkami oraz burzą oklasków wszystkich zebranych.
Warto dodać, że organizatorzy już rozpoczęli pracę nad monografią pokonferencyjną zawierająca wykłady naukowców, najlepsze artykuły uczniów, faksymile posterów oraz obszerną fotorelację, która ukaże się w 2023 r.
Przypominamy, że organizatorami wydarzenia byli: Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Dziecka oraz Pomorski Kurator Oświaty, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”.
Partnerami konferencji byli: Hevelianum, Centrum Nauki Experyment, Biproraf Sp. z o. o. o.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Trojmiasto.pl oraz Zawsze Pomorze.
Zobacz również

11.06.2026
Gala wręczenia nagród w konkursie „Czytam, bo mogę – mogę, bo czytam”
10 czerwca 2026 roku w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala podsumowująca konkurs czytelniczy „Czytam...
Czytaj dalej
11.06.2026
Zapraszamy do udziału w obchodach Święta Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich
Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zaprasza w niedzielę, 14 czerwca 2026 roku, na obchody Święt...
Czytaj dalej
08.06.2026
- Kwidzyn
Rozstrzygnięcie VI Powiatowego Konkursu Poetyckiego dla uczniów
Za nami VI Powiatowy Konkurs Poetycki dla uczniów klas piątych szkół podstawowych pt. "Moja Mama". Na konkurs wpłynęło 49 wierszy...
Czytaj dalej