W dniu 25 października 2024 odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy miasta Tczewa. Tym razem miejscem spotkania była biblioteka szkolna Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych w Tczewie.
Biblioteka ZSBiO była beneficjentką drugiej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupione z rządowego programu wyposażenie pomogło na nowo zaaranżować wnętrza biblioteki. Są one teraz nie tylko ładne ale i przyjazne. Dają niezbędne wielu uczniom wyciszenie emocji. Z kolei nowo zakupione książki to okazja do organizacji licznych wystawek i konkursów organizowanych przez bibliotekarki Małgorzatę Kwaśnik i Andżelikę Rogińską. Konkurs plastyczny związany z patronem szkoły Henrykiem Sienkiewiczem to konkurs „Tu kwitnie kreatywność – sienkiewiczowskie inspiracje w stylu pixelart” (lubiana przez nastolatków technika graficzna). Inne odwołanie do twórczości patrona szkoły to konkurs kaligraficzny, plastyczno-literacki „Sienkiewiczowscy superbohaterowie w stylu popart” a także konkurs na grafiki bohaterów prozy noblisty, stworzone przy wykorzystaniu AI. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkoły cieszyły się także konkursy okolicznościowe, np. „Blackout poetry” w Dniu Poezji czy quizy w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.
Młodzież aktywnie uczestniczyła m. in. w akcjach czytelniczych „Przerwa na czytanie”, „Czytamy z sercem”, „Matematyka na zielono”. Wszyscy obecni bibliotekarze byli pod dużym wrażeniem pracowitości pań bibliotekarek i ich kreatywności. Podziw budzą sposoby jakie bibliotekarki ZSBiO wykorzystują, by promować czytelnictwo wśród uczniów szkoły ponadpodstawowej.
Na spotkaniu rozmawiano też o wielkiej inspiracji w pracy bibliotekarskiej, jaką stwarza teatrzyk kamishibai. Okazuje się ważnym narzędziem w pracy również z dziećmi z Ukrainy, które w tym roku licznie zasiliły polski system szkolny. Przedstawiono też kwestię realizacji kierunków polityki oświatowej państwa w bibliotekach szkolnych i dokumentowania tego w szkolnej sprawozdawczości. Koordynator sieci współpracy, Joanna Kowalczyk przedstawiła jak w bibliotece szkolnej poruszać temat edukacji ekonomicznej w różnych grupach wiekowych. Uczestnicy mogli zapoznać się z ciekawymi propozycjami lekturowymi na ten temat a także poznać strony internetowe z wartościowymi bazami materiałów dydaktycznych z zakresu ekonomii dla młodych. Na kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy miasta Tczewa zapraszamy w dniu 6 marca 2025 roku.