Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zaprasza w niedzielę, 16 czerwca 2024 roku, na obchody Święta Kawalerii, które już po raz 18. odbędą się w Starogardzie Gdańskim. Województwo Pomorskie jest współorganizatorem tej imprezy.

Program uroczystości skierowany jest do odbiorców w różnych grupach wiekowych, w tym do dzieci oraz młodzieży i obejmuje m.in.:

  • ekspozycję uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych Wojska Polskiego i NATO, w tym: pojazdów, wozów bojowych, sprzętu wojskowego czy ekwipunku;
  • pokaz działania Wojska Polskiego w realiach współczesnego pola walki;
  • pokaz musztry paradnej oraz władania bronią białą;
  • prezentację broni historycznej oraz wyposażenia Wojska Polskiego z 1939 r.;
  • możliwość wzięcia udziału w konkurencjach sprawnościowych;
  • inscenizacje historyczne.

Uroczystość Święta Kawalerii ma charakter ponadlokalnego festynu patriotycznego. Edukacyjny charakter imprezy służy zachowaniu tożsamości patriotycznej społeczeństwa, a także wzmocnieniu identyfikacji Pomorzan z regionem.

O godzinie 10.30 w kościele pw. św. Wojciecha przy ul. Pomorskiej 4, w intencji poległych i zmarłych szwoleżerów odprawiona zostanie msza święta.

Tego samego dnia – już o 12.00 – w starogardzkim Stadzie Ogierów przy ul. Mickiewicza 13 otwarta zostanie ekspozycja sprzętu wojskowego. Zaprezentowany zostanie potencjał Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i NATO. Będzie można zobaczyć w akcji współczesny sprzęt wojskowy oraz przyjrzeć się z bliska zabytkowej broni i wyposażeniu armii sprzed lat.

Już od godziny 14.00 w tym samym miejscu organizatorzy zaplanowali widowiskowe pokazy musztry paradnej czy władania białą bronią w wykonaniu kawalerzystów. W programie nie zabraknie inscenizacji historycznych przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także przez współczesnych żołnierzy. Uczestnicy festynu będą mogli się sprawdzić w strzelaniu do celu czy rzucie granatem oraz posilić pożywną wojskową grochówką.

Święto Kawalerii potrwa do godziny 17.00.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć tutaj i tutaj.

Zobacz również

#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie