Kolejne spotkanie sieci (21.05.2025) nauczycieli bibliotekarzy było – także – wyjazdowe. Na zaproszenie uczestniczki sieci Aleksandry Kotłowskiej gościłyśmy w Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 w Wejherowie, w której pracuje.
Ola w swojej placówce jest bibliotekarką szkolną i nauczycielką muzyki. Wraz z nauczycielką i terapeutką Anetą Łuniewską przygotowały i poprowadziły zajęcia z wykorzystaniem Instrumentu Musicon, pokazując nam, jak edukacja muzyczna wspomaga naukę czytania. Było to niezwykle ciekawe doświadczenie, ponieważ jest to jedyny taki instrument, który znajduje się w naszym powiacie. Chętne uczestniczki sieci mogły same przekonać się, jak działa ten instrument.
Tradycyjnie kilkanaście minut poświęciłyśmy sprawom bieżącym, o których mówiła Alina Hope, koordynatorka sieci. Z kolei Małgosia Grzenkowicz omówiła przygotowane zestawienie bibliograficzne na temat edukacji prozdrowotnej i zaprezentowała kilka książek ze zbiorów naszej Filii. Następnie przeszłyśmy do sali muzycznej, gdzie uczennice z klasy piątej dały krótki koncert, śpiewając i grając na instrumentach klawiszowych, dzwonkach, perkusji i gitarze. Oczywiście, wszystko pod przewodnictwem i akompaniamentem ich ulubionej, charyzmatycznej nauczycielki Oli Kotłowskiej. Dziewczynki zagrały i zaśpiewały dwie piosenki: popularne „Bella Ciao” i utwór o patronie szkoły Januszu Korczaku („Rap o Korczaku”), którą napisała ich nauczycielka. Oklaskom nie było końca!
Potem nasza gospodyni rozdała nam rurki muzyczne (bum, bum) i wszystkie wygrywałyśmy gamę, swoje imiona i akompaniowałyśmy Oli w utworze dziecięcym „Była sobie żabka mała”. Ola opowiadała, jak tego rodzaju zajęcia pomagają dzieciom w sylabizowaniu.
Po przerwie kawowej, rozmawiałyśmy o spotkaniach autorskich, które można organizować w ramach NPRC. Wymiana doświadczeń była bardzo owocna. Koleżanka Ola wzięła z jednej z półek książeczkę, która jest dziełem nauczycielek ze „społecznej”. Mowa o „Życiu jak makaron” Aleksandry Kurowskiej-Susdorf. Piękne ilustracje wykonała Karolina Tylki, a piosenkę do książeczki napisała nasza gospodyni. Podczas spotkania książeczkę zaprezentowała Anna Hebel, która przełożyła ją na język kaszubski. Kilka uczestniczek sieci umawiało się na spotkanie autorskie z udziałem pań. Mamy nadzieję, że taka różnorodność naszego spotkania przyniesie dużo inspiracji w pracy każdej z uczestniczek. Olu, dzięki, było super!