Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Mikołaja Kopernika i Jana Matejki, oddając hołd ich dokonaniom, ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika i Jana Matejki. Z tej okazji w naszej filii przeprowadziliśmy w listopadzie br. III Powiatowy Konkurs Historyczny na prezentację multimedialną dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu prezentacji multimedialnej pt. „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” lub „Jan Matejko – życie i twórczość”.  Na konkurs wpłynęło 27 prac uczniów klas 7-8 szkół podstawowych miasta Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego. Jury podzieliło prezentacje na dwie kategorie.

W kategorii „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” I miejsce zdobyły uczennice Katarzyna Cieszewska ze Szkoły Podstawowej  nr 6 w Kwidzynie oraz Lena Zawadzka – SPOMS Kwidzyn. II miejsca zdobyli uczniowie:  Dominik Szaturski ze Szkoły Podstawowej w Nebrowie Wielkim, Oskar Dąbrowski – SP 5 Kwidzyn i Zuzanna Jaworańska – SP 6 Kwidzyn. Trzecie miejsca zajęli uczniowie: Łucja Banaszewska ze Szkoły Podstawowej w Czarnem Dolnym, Aleksander Wicha – SP Nebrowo Wielkie oraz Maria Małecka – SPOMS Kwidzyn. Natomiast wyróżnieni w konkursie to: Szymon Jaszczerki i Patryk Zieleń – SP Korzeniewo, Agata Muzolf – SP 5 Kwidzyn i Nikola Grzebisz – SP 6 Kwidzyn.

Z kolei w kategorii „Jan Matejko – życie i twórczość” I miejsce zdobyła Amelia Osiecka ze Szkoły Podstawowj w Rakowcu, II miejsce Jan Bartosiewicz – SP Nebrowo Wielkie i Fabian Kolasiński – SP 5 Kwidzyn i III miejsce Nina Szalczewska – SP 5 kwidzyn. Laureaci otrzymali zestawy książek historycznych i beletrystycznych oraz dyplomy pamiątkowe. Wyróżnieni i pozostali także otrzymali dyplomy i książki  o tematyce historycznej.

Nagrody ufundował Starosta Powiatu Kwidzyńskiego, Oddział IPN w Gdańsku, Zespół ds. Promocji Urzędu Miasta Kwidzyn oraz Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku Filia w Kwidzynie.