W ramach promocji czytelnictwa i oferty edukacyjnej przygotowanej przez naszą bibliotekę dla uczniów z powiatu malborskiego i sztumskiego – wyszliśmy z zupełnie nową inicjatywą. Wraz z Burmistrzem Miasta Malborka Markiem Charzewskim ruszyliśmy w odwiedziny do szkół i przedszkoli prezentując „Calineczkę” Hansa Christiana Andersena z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai.

W myśl powiedzenia, że „każdy pretekst jest dobry” wykorzystaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który obchodzimy 2 kwietnia każdego roku. Święto ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Jest to również dzień urodzin Andersena. Dlatego też nieprzypadkowo wybraliśmy bajkę na te spotkania.

Zależało nam również na tym, aby wykorzystać na nich często używany na naszych zajęciach teatrzyk Kamishibai. Stanowi on oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności poprzez umieszczenie obrazków w drewnianej skrzynce. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania oraz aktywizująca metoda pracy z uczniem.

dzieci słuchające teatrzyku kamishibai

kierownik filii w Malborku i Burmistrz Malborka