24 kwietnia 2024 odbyło się spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli-bibliotekarzy powiatu nowodworskiego. Po raz kolejny wykorzystałyśmy sprzęty pozyskane przez szkoły w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Tym razem na tapet wzięłyśmy aparaty fotograficzne, green screeny i sprzęt oświetleniowy, który posłużył do stworzenia „żywych obrazów”.

zdjęcie z warsztatów

Te inspirujące warsztaty prowadziła uczestniczka naszej sieci Anna Rybakowska, nauczyciel-bibliotekarz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Drewnicy. Pierwsza część szkolenia odbyła się w  bibliotece SP nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim, która dysponuje niezbędnym sprzętem fotograficznym. Najpierw dowiedziałyśmy się jak krok po kroku przeprowadzić zajęcia edukacyjne z uczniami, które wprowadzają w tematykę związaną z fotografią. Poznałyśmy również ciekawe metody aktywizujące, które można do tego wykorzystać. Dzięki wiedzy nabytej podczas takich zajęć uczniowie stają się naszymi asystentami w ramach przygotowywania studia fotograficznego, a także wykonywania zdjęć. Następnie ćwiczyłyśmy wykonywanie fotografii, które były inspirowane malarskimi działami sztuki. Niektóre uczestniczki przygotowały rekwizyty i elementy przebrania służące do charakteryzacji, by lepiej wcielić się w postać  z wybranego obrazu.

rozstawianie statywu fotograficznego w tle green screen

uczestniczki robiące zdjęcie

uczestniczki spotkania przy stole

Druga część spotkania odbyła się w filii PBP w Nowym Dworze Gdańskim. Korzystając z komputerów dostępnych w filii, tworzyłyśmy w parach „żywe obrazy”. Wykorzystałyśmy wykonane wcześniej fotografie oraz  dostępne w Internecie programy do obróbki obrazu – Clipping Magic oraz PIXLR. To było bardzo interesujące i dynamiczne spotkanie, które nie byłoby możliwe bez współpracy z biblioteką SP 2 w Nowym Dworze Gdańskim oraz potencjału twórczego i zaangażowania naszych uczestniczek, w tym prowadzącej warsztaty. Na pewno zaowocuje ciekawymi działaniami edukacyjnymi z wykorzystaniem fotografii, sztuki i literatury oraz nowoczesnych technologii w przyszłości.

uczestniczki spotkania przy komputerach

uczestniczka robiąca zdjęcie

pozująca na green screenie uczestniczka

uczestniczki przy stole rozwiązujące quiz