20 maja odbyło się spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Starogardzkiego pod hasłem: Nauczyciel bibliotekarz jako wychowawca, terapeuta i psycholog. Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją poniżej.

spotkanie sieci uczestniczki starogard

Gościem specjalnym była Aurelia Jankowska – koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim, która zapoznała nas ze specyfiką działania fundacji, rodzajami przemocy stosowanej wobec dzieci, skalą zjawiska w Polsce. Uwrażliwiła zebrane na symptomy, mogące pomóc rozpoznać dziecko krzywdzone, omówiła sposoby reagowania i wskazała miejsca, w których można uzyskać dalsze wsparcie.

spotkanie sieci uczestniczki

W związku z obowiązującym od 15 lutego wymogiem wprowadzenia standardów ochrony nieletnich przez wszystkie podmioty pracujące z dziećmi, podpowiedziała, gdzie szukać wskazówek przy opracowywaniu dokumentu. Wyjaśniła celowość wprowadzenia tego typu uregulowań. Jesteśmy usatysfakcjonowane praktycznym przedstawieniem tematu i wyczerpującymi odpowiedziami na pytania zadawane przez uczestniczki spotkania.

Kolejną prelegentką była Zofia Lichy, która w wystąpieniu nt. Droga do szczęścia: jak zadbać o siebie i odnaleźć dobrostan, skupiła się na pomocy nauczycielom, by osoby na co dzień zmagające się z poważnymi problemami swoich wychowanków, nie zapominały o własnym komforcie psychicznym. Podpowiedziała, w jakich źródłach szukać inspiracji do osobistego rozwoju.

Końcowa część spotkania została poświęcona wymianie doświadczeń między nauczycielami bibliotekarzami, przypomnieniu organizowanych przez naszą filię i PBPG konkursów oraz zachęceniu do wzięcia udziału czy też rozpropagowania informacji wśród uczniów.

Dziękujemy zaproszonym gościom i uczestniczkom sieci za kolejne owocne i miłe spotkanie!

spotkanie sieci starogard

 

Zobacz również

#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie