7 września odbyła się ogólnopolska akcja Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był „Kordian” Juliusza Słowackiego. Nasza filia została zaproszona do udziału w akcji Narodowe Czytanie pod dębem, która miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 9 im. Kazimierza Jagiellończyka w Malborku. Jej organizatorami byli nauczyciele – Adam Liszewski oraz Janina Łańko.

grupa uczestników Narodowego Czytania

Mając świadomość, że „Kordian” jest trudny w odbiorze, wydarzenie rozpoczęło się od krótkiej opowieści o przesłaniu utworu. Dzięki temu zgromadzeni uczniowie mogli lepiej osadzić się w kontekście historycznym utworu. W końcu wybitne dzieło epoki polskiego romantyzmu napisane przez Słowackiego to opowieść o pokoleniu polskich konspiratorów i przygotowaniach do zamachu na rosyjskiego cara.

Główny akcent postawiono na słowo „czytanie”. Najważniejsze było, aby uczniowie i widzowie zebrani pod szkolnym dębem jak najpełniej mogli przeżyć treści przytaczanych fragmentów. Naszą bibliotekę reprezentowała Agnieszka Predygier, która po wstępie odczytała prolog dramatu, a następnie ósmoklasiści, w strojach nawiązujących do epoki XIX wieku, odczytali wybrane kwestie. Przygotowanie odpowiedniego stroju stało się nie lada wyzwaniem, a założenie go jeszcze większym. Jednak myślimy, że udało nam się sprostać temu zadaniu. Efekt końcowy możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.

uczestnicy narodowego czytania    Agnieszka Predygier oraz uczniowie czytający Kordiana    uczestnicy czytający Kordiana z widoczną scenografią w tle    kartonowy koń oraz uczestnicy czytania

otwarta książka Kordian    ubranie sukni przez Agnieszkę Predygier    Agnieszka Predygier w stroju do czytania Kordiana