Ze względu na dostępność jeszcze kilku wolnych miejsc przedłużamy nabór uczniów na prelegentów i autorów plakatów naukowych na VIII Pomorską Uczniowską Konferencję Naukową. Zgłoszenia można dokonać przez formularz online do 16 czerwca 2024. Szczegóły poniżej.

grafika promująca konferencję robot

Wydarzenie przeznaczone dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego odbędzie się 26 października 2024 na Politechnice Gdańskiej. Tegorocznym hasłem jest „Sztuczna inteligencja – szansa na rozwój czy zagrożenie”. Uczniowie będą mieli okazję wygłosić swoje referaty dotyczące AI w ramach trzech paneli dziedzinowych:

  • nauk biologiczno-chemicznych
  • nauk humanistycznych
  • nauk technicznych

Ponadto do udziału można również zgłosić się jako autor plakatu naukowego, który zostanie wyeksponowany podczas konferencji. Zarówno referat, jak i plakat może mieć maksymalnie dwóch autorów. Na najlepszych prelegentów oraz twórców posterów, którzy zostaną wyłonieni podczas konferencji, czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia można dokonać przez wypełnienie formularza, który znajduje się pod tym linkiem do 16 czerwca 2024. Należy w nim zamieścić tytuł referatu/plakatu oraz jego krótki opis (od 7 do 10 zdań). Do końca czerwca wybrani przez moderatorów paneli dziedzinowych uczniowie zostaną poinformowani o zakwalifikowaniu do konferencji.

Na jaki temat można stworzyć referat lub plakat? Możliwości są niemal nieograniczone. Wszystko zależy od pomysłu i zainteresowań uczniów. Można omówić zagadnienia takie jak bezpieczeństwo systemów sztucznej inteligencji, leczenie i zwalczanie nowotworów przy pomocy inteligentnych urządzeń i robotów, synteza chemiczna wspomagana sztuczną inteligencją, informatyka kwantowa, prawo Moore’a, maszynowe uczenie się, społeczne i etyczne skutki wykorzystania chata GPT, wirtualna rzeczywistość, edycja zdjęć i filmów do social mediów za pomocą sztucznej inteligencji a postrzeganie własnego ciała i samoocena młodych ludzi, etyczne implikacje stosowania sztucznej inteligencji w interpretacji dzieł sztuki i literatury: kwestie praw autorskich i oryginalności, zawody przyszłości związane z AI czy technologiczne nierówności a rozwój społeczny: wyzwania związane z adaptacją społeczną do szybko zmieniającego się świata cyfrowego. Więcej przykładów można znaleźć tutaj.

Zobacz, jak było na konferencji rok temu:

dziedziniec Heweliusza  nauki biol-chem wystąpienie postery na dziedzińcu wręczenie nagród panel humanistyczny

Całą relację można znaleźć tutaj.

Uczniowie, którzy zakwalifikują się do udziału w konferencji, nowy rok szkolny rozpoczną od szkolenia online na temat wystąpień publicznych oraz wyszukiwania informacji. Odbędzie się ono 4 września 2024 o godz. 16:00. Szkolenie na temat poprawnego przygotowania się do wstąpienia publicznego i stworzenia bezbłędnej prezentacji multimedialnej oraz posteru naukowego poprowadzi dr inż. Bartłomiej Cieślik (Katedra Chemii Analitycznej Politechnika Gdańska). Z kolei dr Dominik Piotrowski (Biblioteka Główna Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) opowie uczniom o rodzajach źródeł informacji, o efektywnych metodach wyszukiwania publikacji w otwartych zasobach internetowych oraz w katalogach bibliotecznych niezbędnych do przygotowania wystąpień naukowych/konferencyjnych.

Konferencja jest realizowana w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027. Więcej informacji o projekcie pod tym linkiem.

Organizatorami są Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Gdańsku, Politechnika Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Patronami medialnymi wydarzenia są Trójmiasto.pl, Zawsze Pomorze, Radio Gdańsk oraz Cogito.

Specjalne potrzeby

Jesteś osobą z niepełnosprawnością? Masz inne specjalne potrzeby? Zatem przy wysyłaniu swojego zgłoszenia do udziału w wydarzeniu poinformuj nas o tym. Postaramy się dostosować do Twoich potrzeb, abyś mógł/mogła bez przeszkód uczestniczyć w konferencji. Czekamy na Twoją wiadomość.

 

 

Zobacz również

#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie