Gra książkowa, gra paragrafowa, książka paragrafowa, książkogra, gamebook, fantasolo, paragrafówki – to połączenie gry i książki. To właśnie one były głównym tematem pierwszego w tym roku szkolnym spotkania sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy w naszej filii.

spotkanie sieci Pruszcz

Pierwsze gry paragrafowe powstały już w połowie XX wieku, lecz ich rozkwit w Polsce odnotowano pod koniec lat 80-tych ubiegłego stulecia. Moda na taką formę rozrywki nie trwała zbyt długo, bowiem ustąpiła przez ogromną popularność gier komputerowych oraz rozwój świata wirtualnego.

Jednak nowe stulecie przyniosło im ponowne zainteresowanie. Powstało wiele ciekawych gamebooków, które docierają do nowych grup wiekowych. Tworzone są dla dzieci, młodzieży a nawet dla przedszkolaków. Ponadto ich potencjał zaczęto dostrzegać także w ściślejszym włączeniu w proces dydaktyczny. Nad tym zagadnieniem zastanawiali się nauczyciele bibliotekarze na spotkaniu sieci współpracy i samokształcenia. Odbyło się ono 4 października w naszej siedzibie w Pruszczu Gdańskim.

Oprócz książek paragrafowych tematem rozmów była także oferta edukacyjna biblioteki w nowym roku szkolnym, powiązanie jej z realizacją kierunków polityki oświatowej oraz Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Dyskutowano również o ciekawych sposobach na promocję czytelnictwa. W spotkaniu uczestniczyło 29 nauczycieli z powiatu gdańskiego.

spotkanie sieci

nauczyciele bibliotekarze na spotkaniu sieci w Pruszczu

Zobacz również

#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie