W środę 1 maja 2023 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej   nr 5 w Kwidzynie, przy ul. Hallera 4, odbył się konkurs dla klas 3 szkół podstawowych miasta Kwidzyna „Unia Europejska i Ja” organizowany przez Pomorską Bibliotekę Pedagogiczną w Gdańsku Filia Kwidzyn oraz bibliotekę szkolną SP 5.

W konkursie wzięły udział 4-osobowe drużyny z 4 podstawowych szkół kwidzyńskich. Reprezentacje musiały rozwiązać 2 zestawy testów i quizów dotyczących krajów Unii Europejskiej. Konkursowe zabawy przeprowadzane są od 6 lat we współpracy    z biblioteką szkolną SP 5 przy ul. Hallera w Kwidzynie ponieważ szkoła ta nosi imię Zjednoczonej Europy a zabawy przygotowane przez wspaniałą niezawodną bibliotekarkę Dorotę Ł. integrują i uczą przyjaźni i tolerancji wszystkich uczestników.

W tym roku wśród nagrodzonych prym wiedli uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego (SPOMS) – I miejsce zajął David Detmer – SPOMS; przyznano 4 miejsca II : Kajetan Mikłaszewicz i Dobrosława Tamulewicz – SPOMS, Max Chudzicki – SP 5 oraz Maja Kućmierowska – SP 2, oraz 2 miejsca III : Hanna Szymańska – SPOMS i Julian Wojciechowski – SP 2.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz zestawy nagród tematycznych ufundowane przez Komisję Europejską w Warszawie, Rzecznika Praw Dziecka oraz PBP Filia w Kwidzynie. Pozostali uczestnicy za swoja pracę wyróżnienia, dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Kwidzynie.

Zespoły otrzymały dla szkół dodatkowo puzzle z widokami europejskimi (1000 sztuk) ufundowane przez PBP Filia w kwidzynie oraz książkę albumową „Smaki Powśla – Powiślański Stół Wielkanocny” przekazane przez Wydawnictwo VEGA.

Gratulujemy i zapraszamy do następnej edycji konkursu w 2024 r.