Dziecko z Ukrainy w polskiej szkole – pierwsze w roku szkolnym 2022/2023 spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego

Dnia 5 października 2022 w Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej Filii w Pruszczu Gdańskim odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego.

Główny temat spotkania to „Dziecko z Ukrainy w polskiej szkole” – w kontekście pracy nauczyciela bibliotekarza. Polskie szkoły przyjęły blisko 180 tys. dzieci z Ukrainy, uwydatniło to wiele problemów polskiej edukacji. Od nauczycieli oczekuje się, że nawiążą pierwszy kontakt z dzieckiem z Ukrainy, pomogą mu dobrze poczuć się w szkole i będą potrafili rozpoznać problemy zdrowia psychicznego ucznia i skierują go do odpowiednich specjalistów. Ważną funkcję w tym kontekście szkole pełni szkolna biblioteka a nauczyciel bibliotekarz może być kompetentnym i przyjaznym przewodnikiem takich dzieci w szkole.

Biblioteka pedagogiczna przygotowała dla uczestniczących w spotkaniu nauczycieli zestaw praktycznych informacji na ten temat a także rozdała zestawy materiałów edukacyjnych do pracy z dziećmi z Ukrainy.

Jak zawsze na pierwszym spotkaniu była mowa o priorytetach polityki oświatowej państwa, o ofercie edukacyjnej Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej a także o sprawach bieżących. Nauczyciele mogli podyskutować o godzinach dostępności bibliotekarza szkolnego. Nadal interesują ich warunki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, dzięki któremu biblioteki szkolne mogą otrzymać pieniądze na zakup zbiorów. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja pani Joanny Wagner, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Pruszczu Gdańskim, która opowiedziała o metamorfozie jej biblioteki. Biblioteka szkolna SP nr 4 przeszła remont i wzbudziła podziw obecnych swoim atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądem oraz funkcjonalnością.

W spotkaniu uczestniczyło 25 nauczycieli bibliotekarzy.