30 września mieliśmy zaszczyt gościć w naszej Bibliotece wspaniałą pisarkę, autorkę książek dla dorosłych, młodzieży i dzieci, zdobywczynię wielu prestiżowych nagród literackich – Panią Katarzynę Ryrych. Pisarka spotkała się z pomorską młodzieżą w ramach projektu Zdolni z Pomorza.

Autorka opowiedziała uczniom skąd wziął się w jej życiu pomysł na pisanie książek, jakie były jej początki w tym zawodzie oraz czy praca pisarska przynosi godziwe zarobki. Podkreślała wagę uczciwości w życiu i pisaniu, a potencjalnym przyszłym pisarzom radziła aby w swoich tekstach byli przede wszystkim prawdziwi.

Pani Katarzyna podkreśliła, że historie które przedstawia w swoich utworach zawsze czerpią garściami z prawdziwego życia, a zaczynając książkę nie przygotowuje planu powieści tylko pozwala swoim bohaterom żyć własnym życiem i decydować jak dana historia się zakończy. Pisarka wspomniała, że bardzo lubi słuchać ludzi, ponieważ oni są nieocenionym źródłem pomysłów w pracy twórczej, a pisarz to takie wredne stworzenie które dużo słucha, a później wykorzystuje to co usłyszy w swoich książkach. Pani Katarzyna tłumaczyła młodzieży, że w książkach nie warto unikać trudnych tematów, a wręcz przeciwnie ona sama często sięga po kwestie trudne i kontrowersyjne, które w gorszych chwilach mogą być dla czytelników wskazówką, że wszyscy ludzie mają problemy i z każdym z nich można sobie poradzić.

Wśród pytań kierowanych do pisarki były prośby o wskazówki dla młodych adeptów pracy literackiej, jak również pytania o pracę samej autorki: gdzie jej się najlepiej pisze, czy miewa przestoje w pracy kiedy nie jest w stanie pisać, które ze swoich książek uważa za najbardziej udane, a których, być może, nie lubi? Wielość pytań wskazywała, że uczniowie byli zainteresowani tematem, a pani Katarzyna chętnie, z sympatią i humorem, na wszystkie odpowiadała.