Wygląd biblioteki szkolnej i jej usytuowanie w budynku niewątpliwie mają duży wpływ na promocję czytelnictwa. To właśnie tym tematem zajęliśmy się na ostatnim spotkaniu sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego. Odbyło się ono w dniu 22 listopada w naszej filii.

Kolorowe, przeszklone wnętrza, nowoczesne i funkcjonalne meble, duża powierzchnia – to na pewno zachęta do częstszego odwiedzania szkolnej biblioteki. Wciąż istotne są takie czynniki jak oświetlenie, kolor we wnętrzu (tapety, lamele, malowanie ścian) a nawet rodzaj i treść napisów na drzwiach wejściowych. W wielu bibliotekach odchodzi się od nazwy „biblioteka” na rzecz „relaksowni” czy „magicznego kącika dla zaczytanych”. Ważna jest praca nad zmianą powszechnego stereotypu, chęć zaciekawienia odbiorcy – ucznia, możliwość zapewnienia odpoczynku od często stresującej rzeczywistości lekcyjnej. Chodzi o budowanie pozytywnych skojarzeń i emocji z pomieszczeniem biblioteki szkolnej. Kreowanie atrakcyjnej przestrzeni bibliotecznej w szkole może zatem przyczynić się do zahamowania spadku czytelnictwa i zaszczepienia pasji czytania u uczniów.

Oprócz uczestnictwa w żywej rozmowie na spotkaniu obecni nauczyciele poznali również nowości biblioteczne z zakresu literatury biblioterapeutycznej, tak chętnie przez nich wykorzystywanej w codziennej pracy. Tym razem gościliśmy 22 nauczycieli z powiatu gdańskiego. Kolejne spotkanie odbędzie się 13 marca 2024 roku o godz. 9.00.

spotkanie sieci w Pruszczu

Zobacz również

#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie