W dniach 12-13 września 2024 roku w Toruniu odbyło się 16 Forum Młodych Bibliotekarzy, które pod hasłem „Biblioteka-ewolucja-rewolucja” przyciągnęło licznych uczestników z całej Polski. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji nad przyszłością bibliotekarstwa oraz poszerzenia wiedzy na temat najnowszych trendów i technologii. W konferencji brała udział nasza pracownica Małgorzata Górecka z Filii w Starogardzie Gdańskim.

Organizatorami Forum byli: Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu) oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Spotkanie, w którym udział brało ponad 100 bibliotekarzy z całej Polski miało na celu zintegrowanie środowiska oraz realizację wielu inspirujących zajęć, dyskusji i warsztatów. Sponsorami 16. FMB byli: MOL, PWN, Elibron, Ceiba oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

otwarcie forum młodych bibliotekarzy

Fot. 1. Dyrektor Biblioteki UMK dr Krzysztof Nierzwicki, przewodnicząca SBP dr Barbara Budyńska oraz dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu mgr Danetta Ryszkowska-Mirowska otwierają posiedzenie 16 Forum Młodych Bibliotekarzy.

16 FMB odbyło się pod hasłem „Biblioteka-Ewolucja-Rewolucja”, a tematyka poruszana w czasie paneli wykładowych dotyczyła postępu technologicznego, sztucznej inteligencji oraz psychologicznych aspektów pracy bibliotekarza.

Wydarzenie rozpoczęło się zwiedzaniem pomieszczeń Biblioteki UMK w Toruniu, w trakcie którego zaprezentowano magazyny, najnowszą czytelnię oraz przedstawiono rozwiązania, dotyczące przechowywania książek, stosowane przez Uniwersytet.

Następnie otwarto część merytoryczną konferencji, w której wystąpili zaproszoni gości. Dr hab. Tomasz Kruszewski przybliżył uczestnikom zagadnienia psychologii miejsca i instytucji w kontekście biblioteki, podkreślając znaczenie tego czynnika dla kształtowania relacji z użytkownikami. Z kolei dr Paweł Marzec przedstawił możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w działalności bibliotek, otwierając dyskusję na temat potencjału i wyzwań związanych z tą technologią.

Panel dyskusyjny z udziałem Rafała Hetmana, Karola Baranowskiego oraz dr. inż. Mariusza Jarockiego poświęcony wykorzystaniu sztucznej inteligencji w bibliotekach wzbudził duże zainteresowanie uczestników. Eksperci poruszyli takie kwestie jak: automatyzacja procesów, konieczność stworzenia nowych regulacji prawnych czy powstawanie nowych narzędzi wspierających pracę bibliotekarzy.

panel dyskusyjny

Fot. 2. Panel dyskusyjny z udziałem Rafała Hetmana, Karola Baranowskiego oraz dr. inż. Mariusza Jarockiego.

Nie zabrakło również wystąpień dotyczących pozyskiwania funduszy na działalność bibliotek oraz działań na rzecz edukacji ekologicznej. Marzenna Wojnar podzieliła się praktycznymi wskazówkami dotyczącymi pozyskiwania środków finansowych, a Natalia Chruścicka przedstawiła projekt „Biblioteki Pełne Dobrej Energii”, który określa w jaki sposób biblioteki mogą wspierać edukację ekologiczną w lokalnym środowisku.

Druga część 16 FMB odbyła się w Mediatece w Młynach, oddziale Książnicy Kopernikańskiej i została przygotowana w formie warsztatów.

Damian Domański (Biblioteka – Ośrodek Kultury w Morzeszczynie, Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY), bibliotekarz i animator kultury, poprowadził warsztaty poświęcone facylitacji i sztuce prowadzenia spotkań. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak planować i przeprowadzać efektywne spotkania, zarówno z użytkownikami biblioteki, jak i z zespołem pracowników.

uczestnicy forum

Fot. 3. Uczestnicy 16 Forum Młodych Bibliotekarzy w Toruniu w Bibliotece UMK.

Katarzyna Drążkowska, doświadczona trenerka kompetencji psychospołecznych i coach, poprowadziła warsztaty poświęcone dobrostanowi psychofizycznemu w pracy bibliotekarza. Uczestnicy mieli okazję poznać praktyczne narzędzia, które pomogą im radzić sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, a także zwiększyć swoją efektywność i satysfakcję z pracy.

Karol Baranowski, bibliotekarz pracujący w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, poprowadził warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym z wykorzystaniem nowych technologii w bibliotekach. Uczestnicy mieli okazję poznać najnowsze trendy i narzędzia, które mogą usprawnić pracę bibliotekarza i sposób, w jaki korzystamy z bibliotek.

warsztaty

Fot.  4. Warsztaty Moniki Buchwald z Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą, dotyczące działalności grupy „Questy – Wyprawy Odkrywców”.

Monika Buchwald z Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą zaprosiła uczestników 16 Forum Młodych Bibliotekarzy na niezwykłą podróż w świat questów, czyli gier terenowych. Warsztaty były doskonałą okazją dla bibliotekarzy, chcących ożywić swoją działalność i stworzyć atrakcyjne oferty działalności edukacyjnej dla różnych grup wiekowych.

16 Forum Młodych Bibliotekarzy było wydarzeniem niezwykle inspirującym i dostarczyło uczestnikom wielu nowych pomysłów do pracy z czytelnikiem. Dyskusje na temat przyszłości bibliotekarstwa, roli technologii oraz znaczenia bibliotek jako miejsc spotkań i edukacji pokazały, że bibliotekarze są otwarci na zmiany i chcą aktywnie kształtować przyszłość swoich instytucji.

Zobacz również

#pedagogiczna_gdansk

Instagram

Odwiedź profil

Wyszukaj na stronie